PhDr. Miriam Latečková

Volám sa Miriam Latečková a som terapeutka čínskej medicíny. Mojou špecializáciou je čínska medicína, dietetika a fytoterapia aj naše tradičné bylinkárstvo.

Alternatívna medicína

K alternatívnej medicíne ma priviedol boj s ochorením mojej dcéry. Aj vďaka nemu dnes už viem, že bylinky majú silu prinávrátiť zdravie a naštartovať životnú energiu. Bylinky tak začali moju, dnes už takmer 20 ročnú, cestu k alternatívnej medicíne v celej jej šírke a toho, čo dokáže ponúknuť.

K bylinkárstvu som postupne pridávala ďalšie kurzy, ktoré mi pomáhali sprevádzať ľudí na ich ceste liečby.

V dennej praxi som mala možnosť vidieť ako celostne pracuje alternatívna medicína. Hlavne ak sa spoja jej viaceré metódy a možnosti a pacient alebo terapeut sa neupína tvrdohlavo len na jednu z nich.

V pomyselnej skladačke toho, ako sa starať o svoje zdravie, či zdravie druhých mi však stále niečo chýbalo….

Mala som možnosť pracovať už s viacerými metódami liečby – bylinky, sviečkovanie, cvičenie, aromaterapia ale všetko to boli „iba“ metódy liečby. Avšak skôr ako môžeme pristúpiť k liečbe, je potrebné vedieť, čo je príčinou zdravotných problémov, nepozerať iba na príznak choroby (migréna, bolesť kolena, nafukovanie, vypadávanie vlasov) ale poznať príčinu a pôvod. Na to je nevyhnutná diagnostika.

V období, kedy som hľadala možnosti diagnostiky človeka a tiež možnosti a spôsoby ako žiť tak, aby k liečeniu ani nemuselo dochádzať, som sa stretla s čínskou medicínou. Tá mi ako jediný systém dokázala komplexne zodpovedať všetky moje otázky o fungovaní tela, diagnostiky, čítaní v tele a duši a bola tým pomyselným kúskom do kompletného puzzle.

A tak som sa pustila do jej štúdia 🙂 Čínska medicína obsahuje šírku poznatkov, ktoré sú štúdiom na celý život. Alebo aj na niekoľko životov. Ale hlavná časť štúdia je práve v samotnej praxi. Pri diagnostike, liečbe a spätnej väzbe. Som vďačná, že aj vďaka vám v tomto „štúdiu“ pokračujem a že smiem robiť to, čo milujem 🙂

Moje knihy

Svoje teoretické vedomosti a bohaté praktické skúsenosti s bylinkami som spísala do mojich troch bylinkových kníh. Kniha Bylinky z babičkinej záhrady bola najpredávanejšou bylinkovou knihou roku 2018 -2020.

Verím, že vám moje knihy prinesú veľa nového poznania pri práci s bylinkami a ich užívaním. Kúpiť si ich môžete v dobrých knihkupectvách alebo v mojom eshope.

Čo o mojich knihách napísali spokojní čitatelia

Recenzie

Ako sú spokojní pacienti s mojím sprevádzaním pri ich zdravotných problémoch?

Ebooky a kurzy

Najmä pre mojich pacientov som tiež spracovala ebooky a kurzy, ktoré im môžu pomôcť byť sami sebe lekárom.

Pretože cieľom nie je byť „závislý“ na pomoci svojho terapeuta, ale poznať svoje telo natoľko, aby ste vedeli byť lekárom sami sebe Aspoň v tých najjednoduchších zdravotných problémoch. Verím, že vám v tom moje poznatky pomôžu 🙂 Moje ebooky a videokurzy nájdete v mojom eshope.

O mne v médiách

Hurá zo záhrady

O bylinkách v črepníkoch

Hosť Nory Gubkovej RTVS

Bylinky na jeseň a v zime

Teleráno

Bylinky, ktoré pomôžu našej imunite

Dámsky Klub

Vydymovanie

Fitshaker

Bylinky a imunita na jeseň

Vzdelávanie a kurzy

 • 3- ročné štúdium Klasickej čínskej medicíny Inner-Alchemy pod vedením Petra Bílého
 • 2- ročný postgraduál na témy: Yi ying, zdravie ženy, fytoterapia – čínske byliny a použitie patentných zmesí v CCM z pohľadu kmeňov a vetiev, zenové meditácie a vnútorný čchikung, esenciálne oleje a ich využitie v čínskej medicíne
 • Univerzita vedomého života
 • Čínska dietetika – Martin Řezníček
 • Kurz Bachovej terapie
 • Fengshui – zdravé bývanie
 • Kurz aromaterapie  a použitia esenciálnych olejov  – Adela Zrubecká
 • Kurz moxovanie
 • Kurz sviečkovanie
 • Kurz bankovanie
 • Chines image medicine – Martin Jura
 • Kurz Čung-jüan chikung – slovenská asociácia ZYQ Lýdia Nilašová
 • kurz Ashtanga joga Jaro Pávek
 • Okrem toho magisterské a doktorantské štúdium na VŠ v obore úplne vzdialenom tomu, čomu sa venujem posledných 20 rokov
 • Škola etikoterapie v praxi – Bea Hlohovská
 • Poradenstvo v oblasti sociálnych vzťahov a rozvoja osobnosti – Milara

Moje knihy a videokurzy

Svoje teoretické vedomosti a bohaté praktické skúsenosti som spísala do mojej prvej knihy Bylinky z babičkinej záhrady a mojej tretej knihy Herbár – lisovaných liečivých bylín.

Svoje vlastné recepty si môžete zapísať do Bylinkára plného rád a tipov z mojej vlastnej bylinkárne.

Blog

Rozdiel medzi TČM – Tradičnou čínskou medicínou a CCM – klasickou čínskou medicínou
Moxovanie
Jar z pohľadu čínskej medicíny